Alapok » Ráadás »

Hangológép

Hát nem olyan ez a gép, mint egy tökéletes hallású tanár, aki még ráadásul végtelen türelmet is tanúsít Feléd? Bizony ez a szerkezet annyira hasznos, hogy én nem csak a gitáros, hanem a fúvós és az énekes diákjaimnak is ajánlani szoktam. A néhány hetes használat pedig mindenkinél megteszi a hatását.

No de nézzük tovább, a fejlesztésen kívül mire is jó még ez a szerkentyű.

A hangolás teljes csendet igényel, mely nem mindig megoldható. Ha hangszeres vizsgákat teszel, ha fellépés előtt kell hangolnod és dübörög a színpadon egy másik zenekar, vagy ha éppen Te játszol a színpadon, ahol a Te zenekarod dübörög, akkor bizony nélkülözhetetlen a hangológép. Felmerülhet benned a kérdés, hogy a régiek ezt hogyan csinálták? Elég körülményesen, hiszen ahol nem hallható a hangszer hangja, ott bizony nem lehet behangolni. Keresni kellett tehát egy aránylag csendes zugot. Rengeteg régi koncerten meg is figyelheted a rossz hangolást, sőt vannak olyan stílusok a rock zenében, de még a jazz őskorában is, melyek kifejezetten hamisan szólnak jól. Hogy miért? Mert a muzsikus megszoktatta a fülünkkel a hamis játékot és már úgy kedves nekünk.

A hamisság amúgy is relatív, hiszen rengeteg hangolási mód van. A különböző népzenékben pedig számtalan hangköz, melyek csakis arra a népcsoportra jellemzők, kik ezt használják.

Azért visszatérve a mi jólfésült hangmagasságainkhoz, milyen szerencse, hogy rendelkezésükre áll egy olyan szerkezet, mely figyelmeztet a hiányosságainkra – melyeket mi minél előbb előnyé kovácsolunk – és segítségünkre van extrém helyzetekben is. Az már más kérdés, hogy egy gitár behangolása közel sem áll meg a húrok megfelelő hangmagasságra való beállításánál. De ez már egy másik történet.