Készségek » Ritmusgyakorlatok tanfolyam »

Alapritmusok és szünetek

A nyolcad

Egy negyedet kétfelé osztva nyolcadokat kapunk. Mindeddig egy szótagos volt a számolásunk és ez elegendő is volt, hiszen a negyedekből okoskodtuk ki a felet, pontozott felet és az egészet. A nyolcad kisebb a negyednél, ezért a számolása így néz ki: e-gyet-ke-ttőt-hár-mat-né-gyet. Ez persze nem azt jelenti, hogy csak a nyolcadokra számolhatsz így. Sőt, ha pontosabban akarod beosztani a hangokhoz vagy szünetekhez tartozó időt, akkor minél rövidebb egységnyi részekre bontod azt, annál pontosabb lesz. Számolj egyenletesen és pengess (le-föl) minden egyes szótagra!

Ezek a nyolcadok. Egy negyed az két nyolcad, így bármelyik negyedet kicserélheted két nyolcadra. Az iskolai énekórákon a negyedeket tá-nak, a nyolcadokat titi-nek tanították. Ez jó is lenne, de sajnos a tá „á”-ja nem segíti a pontosságot. Vajon meddig tartod az „á”-t? Ezért nyugodtan számolj két szótagosan (e-gyet-ke-ttőt-hár-mat-né-gyet) a negyedekre is, mert ez segít majd, ha nyolcadokat kell játszanod. A lábad (lábfejed) az első szótagra lefelé, a másodikra pedig felfelé mozdúljon. A tá és a titi inkább majd viszonyításként fog segíteni nekünk a bonyolult ritmusképletek megértésében (tá-titi viszony).

Gyakorlat:

A nyolcad egy szótag, így a nyolcad szünet is annyi. Cseréljük ki a nyolcadokat szünetekre. Ha a szótagokat egyenletesen mondod, a szemed pedig követi az arra eső jelölést, mindig tudni fogod, mi a dolgod. Ne lepődj meg, ha a szünetre cserélt nyolcad melletti hang vízszintes vonala (gerendája) lefelé mutat, mert a különálló nyolcadot mindig így jelöljük.

Gyakorlat:

Nagyon fontos az a megállapítás, hogy a két szótagos számolás esetén a negyed két szótag, a nyolcad pedig egy. Ha ezt érted és elfogadod, akkor le tudod játszani a következő ritmusképletet:

Bárhol álljon is egy negyed, arra mindenféleképpen két szótag kell, hogy jusson. Jelen esetben az első negyed a „gyet-ke”, a második negyed pedig a „mat-né” szótagnál van. Mit sem számít az, hogy hol van a negyed, a lényeg a két szótag (ezért is fontos a dupla szótagos számolás). Ez az a bizonyos szinkópa ritmusképlet. Nézzünk egy másik példát:

Figyeld a szótagokat! Azt kell megütnöd, amelyik a hang alatt van, a másik a kitartott értéke.